Osoby niepełnosprawne coraz częściej udowadniają, że mają takie samo prawo korzystać z różnych ofert, jak osoby pełnosprawne. To oznacza, że nie chcą już oni, aby ograniczenia fizyczne, jakie nakłada na nie ich ciało, zamykało ich w domu. W miarę możliwości chcą korzystać z tego wszystkiego, z czego korzystają osoby zdrowe, a wiele firm produkujących sprzęt medyczny wychodzi tym oczekiwaniom naprzeciw. Ciekawą ofertą jest schodołaz, który sprawia, że osoba niepełnosprawna, która porusza się na wózku inwalidzkim, nie musi być już ograniczana przez schody.

Może je spokojnie pokonywać, bez względu na to, jaka jest ich szerokość, długość czy stopień nachylenia. Istotne w tym wszystkim jest to, że taki schodołaz występuje w różnych modelach, a więc każdy będzie go mógł dopasować do swoich potrzeb.

Co zyskujemy decydując się na schodołaz?

Możemy się zastanawiać nad tym, co zyskuje osoba niepełnosprawna, jeśli decyduje się na schodołaz. Przede wszystkim, jest ona w stanie pokonać schody i co więcej, zazwyczaj drugiej osoby potrzebuje tylko do delikatnej asekuracji.

Może tutaj być zaproponowany schodołaz kroczący i wówczas ta asekuracja będzie bardzo istotna i spora część obciążenia będzie spoczywała na osobie towarzyszącej. Ale można wybrać również schodołaz gąsienicowy, który sprawi, że większość obciążenia będzie przejmowało na siebie urządzenie, a osoba towarzysząca faktycznie będzie tylko do asekurowania.Akumulator montowany w takich urządzeniach pozwala na pokonanie nawet kilkuset schodów, a to oznacza, że spokojnie na jednym ładowaniu wystarczy on na stosunkowo długi czas.

Co sprawia, że schodołaz jest tak niezwykły?

Przede wszystkim, jeśli zastanawiamy się nad tym, czy powinniśmy zainwestować w schodołaz, to musimy sprawdzić, co sprawia, że jest on tak niezwykły.

Z jednej strony pozwala nam on pokonywać najróżniejsze schody, a więc nie stanowią już one żadnej bariery. Z drugiej, w przeciwieństwie do windy, która montowana jest tylko w konkretnym miejscu, schodołaz jest stosunkowo mały, lekki i jednocześnie można go rozkładać. To oznacza, że będziemy mogli go ze sobą zabierać, a więc będziemy mieli możliwość skorzystać z niego za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba. Niezwykle istotne jest również to, że na schodołaz możemy starać się o dofinansowanie, a więc jeśli nie jesteśmy w stanie z własnych środków nabyć takiego urządzenia, to warto wiedzieć, że możemy starać się o zwrot pewnej kwoty.

Co może sprawić, że łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję o jego zakupie. Jeśli nie mamy pewności, czy taki schodołaz faktycznie sprawdzi się w naszym przypadku, jak również nie wiemy, który z jego modeli wybrać, to warto na początek go wypożyczyć. Wówczas będziemy mogli przez określony czas korzystać z różnych modeli, poznawać ich mocne, jak i słabe strony, a to będzie oznaczało, że ostatecznie łatwiej będzie nam powiedzieć, który schodołaz powinien być przez nas używany. W niektórych przypadkach może się okazać, że lepiej sprawdzi się schodołaz kroczący, w innych lepszy będzie gąsienicowy, a w jeszcze innych taki, który będzie łączył w sobie te dwa rodzaje.

Istotne jest tutaj to, że jeśli zdecydujemy się na schodołaz, to nie będziemy musieli się już martwić żadnymi schodami, nie będą one dla nas żadną przeszkodą. Co więcej, przypięcie do nich wózka jest niezwykle proste i nie zabiera wiele czasu, a to może być kolejnym argumentem, który przekona nas do zainwestowania w taki sprzęt. Dlatego też warto najpierw pożyczyć schodołaz i zdecydować, który z nich najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.