Kąpiele słoneczne są lubiane przez miliony osób, a w szczególności przez kobiety. Z pewnością opalanie się może być przyjemne, a jego widoczne efekty w postaci opalenizny są miłe dla oka. Jednakże umiar jest konieczny w przypadku każdej aktywności, a z opalaniem nie jest inaczej. Zbyt długa i intensywna ekspozycja na słońce może przynieść wiele negatywnych konsekwencji, z poparzeniem słonecznym na czele. Można jednak znacząco ograniczyć ryzyko takich przypadłości. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju balsamach, olejkach czy kremach z filtrem SPF. Kosmetyki do opalania z odpowiednio wysokim filtrem zabezpieczają naszą skórę przed oddziaływaniem promieni UV, które z jednej strony mają związek z efektem opalenizny, ale z drugiej mogą być dla człowieka szkodliwe.
Nadmiar tych promieni zwiększa chociażby ryzyko występowania nowotworów.
Najlepsze kosmetyki do opalania – co je wyróżnia?
Gama produktów przeznaczonych do nanoszenia na ciało przed opalaniem jest szeroka. Wspomniane kremy, olejki, balsamy czy aerozole są łatwe w aplikacji. Niektóre z nich są wodoodporne. Kontakt z wodą nie będzie wtedy powodował osłabienia naszej ochrony. Jeśli takiego środka nie mamy pod ręką, konieczne będzie ponowne nałożenie środka po wyjściu z wody. Kosmetyki do opalania powinny mieć możliwie wysoki filtr SPF, ponieważ to on stopuje promienie UV.
Jednocześnie im wyższych filtrów użyjemy, tym wolniej będziemy się opalać. Osoby, którym zależy na ładnym efekcie zbrązowienia skóry zazwyczaj korzystają z filtrów 5, 10 czy 15 SPF. Dla porównania najmocniejsze z preparatów mają filtry nawet 80 SPF.
Kosmetyki do opalania – czy muszą kosztować wiele?
Rynek kosmetyków dla fanów opalania jest rozbudowany. Z łatwością można znaleźć krem, balsam czy olejek dostosowany do indywidualnych preferencji. Co istotne, kosmetyki tego rodzaju z reguły nie kosztują wiele i w sumie nie ma konieczności, aby inwestować w nie spore środki. Podstawowe kryterium oceny skuteczności to poziom filtra SPF.
Im wyższy, tym lepiej z punktu widzenia ochrony skóry przed UV, jednakże niektórzy raczej unikają wysokich filtrów z powodów, o których była mowa powyżej. Na pewno nie należy z nich rezygnować w przypadku dzieci, a także osób z tendencją do podrażnień dermatologicznych. W przypadku niektórych schorzeń o takim podłożu opalanie jest w ogóle niewskazane.
Skuteczne kosmetyki do opalania się przydają, ale ze słońca nie wolno rezygnować
Jest zasadnicza różnica pomiędzy opalaniem się na plaży czy hotelowym tarasie a po prostu przebywaniem na słońcu. O ile wiele osób nie lubi się opalać, to już kontakt z promieniami słonecznymi jest wskazany. Choćby dlatego, że pod wpływem słońca nasz organizm zaczyna wytwarzać witaminę D3, która jest parahormonem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania wielu procesów w organizmie. Ma też znakomity wpływ na działanie naszego układu odpornościowego.
Kosmetyki do opalania z jednej strony blokują szkodliwe promieniowanie, jednakże mogą też ograniczać syntezę witaminy D3. Stąd zalecane są regularne spacery na słońcu bez opalania się, bo wtedy stosowanie filtrów SPF nie jest zasadne.