Istnieje wiele chorób przewlekłych, których leczenie stanowi poważny problem dla medycyny. Dolegliwości są nierzadko poważne i potrafią naprawdę obniżyć jakość życia wielu osób. Środki farmakologiczne stosowane w takich warunkach nie są w stanie wyeliminować choroby ani jej przyczyn. Mogą jedynie pomóc w normalnym funkcjonowaniu oraz doraźnie łagodzić objawy. Dobrym przykładem jest astma, z którą zmagają się miliony pacjentów na świecie. Muszą walczyć na przykład z napadami duszności i niemożnością wzięcia swobodnego oddechu, w czym pomagają im leki wziewne zawierające odpowiedni środek. Jednakże nie można mówić o tym, aby astmę udawało się poprzez farmakologię wyleczyć. Problem jest poważny i pojawia się pytanie, czy istnieją inne sposoby walki z astmą? Takie, które można by określić mianem naprawdę skutecznych?

Część specjalistów bardzo chwali tak zwane trenażery oddechowe,

które zdaniem wielu osób są w stanie bardzo pomóc astmatykom. Są nawet opinie, że stosując akcesoria systematycznie udaje się w pewnym procencie przypadków całkowicie wyeliminować dolegliwości! Urządzenia do treningu płuc przydają się sportowcom, pomagają w leczeniu dusznicy bolesnej, zwiększają wydajność oddechową himalaistów – mogą też przynosić ulgę osobom, które każdego dnia borykają się z astmą. Dzięki trenażerowi można złagodzić lub wyeliminować objawy astmy W tym momencie na rynku znaleźć można sporo rozwiązań tego rodzaju, a więc trenażerów oddechowych. Producenci oferują odmienne nazwy czy design, jednakże ogólne założenia są zawsze takie same. Chodzi o to, ażeby wspomagać treningi oddechowe i efektywność płuc.

Standardowo trenażer generuje opór w czasie wdychania

oraz wydychania powietrza (część wariantów tylko w przypadku wdychania bądź wydychania). W takich warunkach płuca człowieka są niejako zmuszane do pewnej formy wysiłku, jaka nie występuje ciągle, a która pojawia się na przykład w czasie wzmożonej aktywności. Jaki jest cel? Przyzwyczajenie naszych płuc do nieco większego obciążenia. Stosując regularnie trenażery oddechowe, osoby chcące uprawiać sport na większą skalę mogą zyskać znacznie lepszą wydolność oddechową – a to szalenie ważne, jeśli chcemy być aktywni! Wszystko odbywa się bez angażowania jakichkolwiek środków farmakologicznych. Gdy mowa o leczeniu astmy, część pacjentów jest w stanie doprowadzić swoje płuca do takiej kondycji, że całkowicie ustępują objawy związane z dusznościami czy też problemami ze złapaniem oddechu. Stąd używanie takich rozwiązań bywa coraz powszechniej zalecane z uwagi na rosnącą skuteczność potwierdzoną praktyką.