Kiedy jakaś para postanawia powiększyć rodzinę i zaczynają odpowiednie starania, kobieta zazwyczaj bardziej wsłuchuje się w swój organizm. Ma wówczas nadzieję, że dostrzeże zmiany jeszcze zanim będzie mogła wykonać test ciążowy, ale czy to w ogóle jest możliwe? Jak się okazuje pierwsze objawy ciąży mogą się pojawić już kilkanaście dni od poczęcia, jednak niejednokrotnie są one mylone z zatruciem pokarmowym. Dlatego też, nie wszystkie kobiety zwracają na nie uwagę i zaczynają podejrzewać zajście w ciążę dopiero wówczas, gdy spóźnia im się miesiączka. Jak się jednak okazuje, jeśli będziemy pilnie obserwować swój organizm, to może się okazać, że jeszcze przed zrobieniem testu ciążowego, zauważymy u siebie poranne nudności, wymioty, jak również może się tutaj pojawić zgaga, jak i zaparcia. Niektóre kobiety wskazują również, że pierwsze objawy ciąży były u nich związane z bólem głowy, jak również wzrostem temperatury. Są to jednak takie objawy, które bardzo łatwo zrzucić na zatrucie pokarmowe, jak i rozwijającą się infekcję, a co się z tym wiąże, tak naprawdę więc wiele z kobiet nie zwraca uwagi na te pierwsze sygnały, dopóki nie okazuje się, że kolejne już dni spóźnia im się krwawienie.

Czy znamy pierwsze objawy ciąży?

Czasami pierwsze objawy ciąży są przeoczane ponieważ na tym etapie może się pojawić plamienie czy krwawienie, które uważane jest za miesiączkę. Dlatego też wiele kobiet nie zwraca większej uwagi na sygnały, które wysyła im ich własny organizm. Jeśli chodzi o pierwsze objawy ciąży, to możemy też zwrócić uwagę na to, jaki śluz wydobywa się z naszych miejsc intymnych. Jeśli jest go więcej niż zwykle, jest on gęsty i kleisty, to również może to oznaczać, że jesteśmy w ciąży, chociaż jednocześnie jest jeszcze za wcześnie na przeprowadzenie odpowiednich testów. Dodatkowo warto też powiedzieć, że niektóre kobiety zwracają uwagę na fakt, że u nich pierwsze objawy ciąży wiązały się z większą tkliwością piersi, z tym że były one bardziej wrażliwe, ale jednocześnie też miały poczucie, że są one bardziej nabrzmiałe, choć do faktycznego powiększenia gruczołów dochodzi dopiero w drugim miesiącu. Jeśli dobrze znamy swój organizm, to może się okazać, że nie będziemy miały żadnych problemów, aby rozpoznać pierwsze objawy ciąży, jeszcze za nim będziemy mogły ją faktycznie potwierdzić. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby na co dzień uważnie obserwować to, co dzieje się z naszym ciałem, wówczas faktycznie będziemy miały szansę zauważyć te pierwsze objawy ciąży.

Nie każda kobieta musi odczuwać pierwsze objawy ciąży

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że są kobiety, które faktycznie bardzo szybko zaczynają odczuwać pierwsze objawy ciąży i praktycznie wykonanie testu w ich przypadku jest już tylko formalnością.

Jednak są również takie kobiety, które tych objawów mogą nie mieć w ogóle, mogą je mieć na tyle delikatne, że nie zwrócą na nie uwagi, albo może się okazać, że pojawią się one dopiero w późniejszym czasie. Wszystkie te kwestie są bardzo indywidualne, a co więcej, mogą też się zmieniać w zależności od ciąży. To, że przy pierwszym dziecku, bardzo wcześnie odczuwałyśmy pierwsze objawy ciąży, nie oznacza, że równie wcześnie będziemy je odczuwać przy kolejnych dzieciach. Co więcej, może się okazać, że przy jednym dziecku te pierwsze objawy ciąży były bardzo uciążliwe i utrudniały nam normalne funkcjonowanie, a przy kolejnym możemy nie odczuwać praktycznie żadnych objawów, przez co będziemy się czuły zupełnie normalnie. Co więcej, może być też odwrotnie, że pierwszą ciążę będziemy wspominały jako tą bez żadnych objawów, a za to przy kolejnej bardzo szybko zaczniemy zauważać pierwsze objawy ciąży i jeszcze przed wykonaniem testów będziemy miały pewność, że w naszym ciele rozwija się kolejny człowiek. Warto mieć świadomość, że każda kobieta jest inna, a to oznacza, że każda inaczej będzie reagowała na pierwsze objawy ciąży. Niektóre będą je dostrzegały bardzo szybko, inne mogą zacząć je odczuwać bardzo późno. Co więcej, nawet jeśli szybko zaczęły się u nas pojawiać pierwsze objawy ciąży i były one uciążliwe, to nie oznacza, że będą nam one towarzyszyły do samego porodu. Może się okazać, że w pewnym momencie przestaną nam one przeszkadzać, mogą całkiem zniknąć, a może się pojawić coś innego. Nie mniej, im lepiej znamy swój organizm, tym większa będzie szansa, że uda nam się wychwycić pierwsze objawy ciąży, a to oznacza, że zanim zobaczymy potwierdzenie na teście, będziemy już odpowiednio nastawione. Warto jednak pamiętać, że te objawy mogą się zmieniać, ale mogą się nie pojawić. Dlatego fakt, że nie widzimy pierwszych objawów ciąży, wcale nie musi oznaczać, że w niej nie jesteśmy. Co więcej, na samym początku może się pojawić plamienie, czy krwawienie mniejsze niż zwykle, a to oznacza, że ono również może nas wprowadzić w błąd. Dlatego nawet jeśli zauważamy pierwsze objawy ciąży, to warto wykonać test na ich potwierdzenie, a następnie udać się do lekarza, który będzie mógł podać nam ostateczną informację.