Co roku na skutek zawału wielu ludzi trafia do szpitala. Dla lekarzy wielkim sukcesem jest uratowanie im życia. Jednak może się okazać, że pacjenci, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, będą mieli problem z powrotem do normalnego funkcjonowania, ponieważ będą się obawiali, że taka sytuacja znowu się powtórzy. Co zrobić, aby po zawale żyć dalej, a jednocześnie odpowiednio dbać o siebie?

Zmiana stylu życia

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że będziemy musieli zmienić nasz styl życia. W zależności od tego, jak duży był nasz zawał i jak mocno nadwyrężył organizm, te zmiany mogą być większe, albo mniejsze, jednak na pewno jakieś będą musiały być. Przede wszystkim trzeba będzie zmienić dietę i zrzucić zbędne kilogramy, tak aby dodatkowo nie obciążać serca i układu krwionośnego. Warto również zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, jednak spokojnego typu spacery czy pływanie. Z tego też powodu, warto skorzystać już w szpitalu z możliwości rehabilitacji, bo to właśnie tam, dowiemy się, w jaki sposób oddychać, jak ćwiczyć i na co zwracać uwagę podczas takich ćwiczeń, tak aby mieć pewność, że będziemy naszemu organizmowi pomagać, a nie mu jeszcze dodatkowo szkodzić.

Kontrola jest ważna

Oczywiście należy odstawić papierosy, a co więcej, należy w rozsądny sposób kontrolować swoje zdrowie. Regularnie należy badać ciśnienie, jeśli poczujemy znajomy ból należy odpocząć, ale jeśli będzie się on powtarzał, to trzeba iść do lekarza, aby z nim to skonsultować. Co więcej, nie możemy tutaj zapominać o regularnym przyjmowaniu leków, które przy tego typu problemach są niezbędne, jeśli chcemy mieć pewność, że zapewniamy naszemu organizmowi to wszystko, co jest niezbędne, abyśmy mogli normalnie funkcjonować po zawale. Dodatkowo trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że mogą się pojawić w nas obawy, że sytuacja znowu się powtórzy. Dlatego nie możemy pozwolić, aby strach nad nami zapanował i stopniowo, powinniśmy powracać do normalnego funkcjonowania. Może nam w tym pomóc odpowiednia ilość snu, ograniczenie różnego rodzaju stresów do minimum, jak również sprawianie sobie małych przyjemności, jak chociażby spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Życie po zawale jest możliwe, jeśli tylko będziemy się trzymać określonych wytycznych. Brania leków, aktywności fizycznej, odpowiedniej diety i unikania sytuacji, w których moglibyśmy się niepotrzebnie stresować. Jeśli tego wszystkiego będziemy pilnować, to może się okazać, że nasze życie po zawale będzie nie tylko szczęśliwsze, ale też i zdrowsze.