Kitesurfing jeszcze kilka lat temu nie był znanym i lubianym sportem. Od niedawna znacznie zyskał jednak na popularności i coraz więcej osób decyduje się go uprawiać. Jest dla niektórych stylem życia, a tradycję z jego uprawiania przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Kitesurfing to sport, do którego realizacji potrzeba deski ze specjalistycznym latawcem. Swoim wyglądem przypomina charakterystyczny ślizg po tafli wody. Co ważne, prowadzona deska używa krawędzi, a nie całej powierzchni, dlatego bardzo często jest kojarzona ze snowboardem. Najlepszymi warunkami do uprawiania tego sportu są: pusta, ogromna przestrzeń pozbawiona przeszkód, a do tego płytka. Na takich obszarach musi panować stabilny wiatr, a dno wody musi być piaszczyste. W Polsce najlepszymi miejscami do uprawiania tego sportu są: Zatoka Pucka oraz Półwysep Helski. Jednak pogoda jest dość zmienna, dlatego sportowcy z naszego kraju szukają okazji do uprawiania sportu daleko za granicą naszego kraju, gdy na miejscu jest to niemożliwe.

Kitesurfing – wyposażenie

Wyposażeniem każdego profesjonalnego kitesurfera jest specjalna deska, do której przypięte są mocowania na stopy. Są to tzw. footstrapy, dzięki którym stopa swobodnie ma przylegać do deski. Oprócz tego, uprawianie sportu nie odbędzie się bez baru, a mianowicie drążka, do którego mocuje się czasze. No i oczywiście – latawiec. Cały ekwipunek to dość spory wydatek. W zależności od producenta i jakości, może osiągać nawet kilka do kilkunastu tysięcy złotych. Dobranie odpowiedniego wyposażenia nie jest najprostszą sprawą. Poszczególne elementy muszą idealnie pasować do sportowca. Bierze się pod uwagę jego wagę i umiejętności, jakie posiada w tym obszarze. Co ważne, decydując się na zakup nie może zabraknąć indywidualnych preferencji i upodobań, które spełnia dany doradca podczas zakupów.

Ubrania dla uprawianego sportu

Jeżeli chodzi o ubranie, wszystko zależy od panującej pogody. W nieco zimniejszych miejscach sportowcy decydują się na zakładanie elastycznych pianek. Najlepsze modele, które cieszą się popularnością, są wykonane ze specjalnych materiałów, które nie przepuszczają wody bezpośrednio na ciało. Dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z kitesurfingiem, poleca się zakładanie na początek kasku do momentu swobodnego opanowywania sprzętu. Czasem zakłada się także kamizelkę, zwłaszcza w miejscach, gdzie woda jest zdradliwa i jest dość głęboko. Sportowcy lubią także okulary przeciwsłoneczne chroniące oczy przed drażniącym słońcem.