Choroba dziecka nigdy nie jest prostą sprawą dla rodzica. Nie ma nic przyjemnego w patrzeniu, jak własne dziecko się męczy, jakie jest ospałe, marudne, jak walczy z bólem. Nawet jeśli problemem jest tylko katar u niemowlaka, to i tak dla rodziców nie jest to przyjemny widok. Tym bardziej, że dziecko w tym wieku oddycha przede wszystkim przez nos, a to oznacza, że katar u niemowlaka nie tylko jest bardziej męczący niż u osoby dorosłej czy starszego dziecka, ale również może się przemienić w poważniejsze choroby, jak chociażby zapalenie zatok czy ucha. Dlatego też warto wiedzieć, jakie są domowe sposoby na katar u niemowlaka. Im szybciej zaczniemy je wprowadzać, tym większa będzie szansa, że nasze dziecko lepiej się poczuje, a co więcej zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia poważniejszych chorób. Dlatego też warto popytać znajome mamy jakie mają propozycje na katar u niemowlaka, tak abyśmy mieli pewność, że nie tylko pomożemy naszemu dziecku, ale również będziemy robić to w bezpieczny sposób.

Możemy również popytać nasze mamy i babcie o to, jak zwalczać katar u niemowlaka, w końcu one nas wychowały, a to oznacza, że przecież również mają doświadczenie w tego typu kwestiach. Nie mniej, najważniejsze jest to, abyśmy znali kilka sprawdzonych sposobów i jak najszybciej je wprowadzali.

Jak zwalczać katar u niemowlaka?

Starszemu dziecku, które męczy się z katarem możemy pomóc w wydmuchaniu nosa, jak również zaaplikować specjalne spraye, które będą miały obkurczać śluzówkę i rozrzedzać wydzielinę. Jednak w przypadku niemowlaka nie będziemy mogli sięgnąć po tego typu preparaty, a to oznacza, że bardzo ważne jest to, aby znać domowe sposoby na katar u niemowlaka. Takie, które w krótkim czasie będą mogły przynieść poprawę, a które jednocześnie mu nie zaszkodzą. Jeśli chodzi o katar u niemowlaka, to pierwszym ze sposobów na poradzenie sobie z nim, będzie układanie dziecka na brzuchu. Wówczas wydzielina z nosa będzie swobodnie wypływała, a dziecko nie będzie się męczyło.

Musimy tutaj jednak pilnować, aby robić to tylko wówczas, gdy dziecko nie będzie spało. Drugą metodą na to, aby katar u niemowlaka nie był dla niego tak uciążliwy, będzie położenie klatki piersiowej wyżej niż głowy. Kolejną metodą, którą możemy zastosować, aby zmniejszyć katar u niemowlaka będzie nawilżenie powietrza w pokoju. Wówczas także dziecku będzie się łatwiej oddychało. Jeszcze innym sposobem będzie wykorzystanie specjalnego aplikatora, który pomoże nam odciągać wydzielinę z dziecięcego nosa, bo ono samo nie jest w stanie go wydmuchać.

Co jeszcze możemy wykorzystać na katar u niemowlaka?

Jeśli zastanawiamy się, co jeszcze możemy wykorzystać na karat u niemowlaka, to piąta i szósta metoda będzie tutaj bardzo podobna. Możemy w aptece kupić specjalne spraye z wody morskiej, albo w tym drugim przypadku możemy się zdecydować na wykorzystanie soli fizjologicznej.

Obydwa te sposoby będą zupełnie bezpieczne, choć preparaty te będziemy podawać bezpośrednio do nosa. Jeszcze inną propozycją, która będzie mogła nam pomóc w tym, aby zwalczyć katar u niemowlaka będzie ta związana z inhalacjami. Oczywiście takie dziecko nie da sobie nałożyć maseczki i nie będzie w stanie odpowiednio siedzieć, aby wdychać taki roztwór. Dlatego też warto rozpuścić olejek eteryczny w misce z gorącą wodą, a następnie trzymać niedaleko dziecka. Jednak należy tutaj pilnować, aby go nie poparzyć. Ósmym sposobem na katar u niemowlaka może być również posmarowanie pod noskiem specjalną maścią majerankową. Jest ona całkowicie bezpieczna i co więcej, sprawdzona jest już od wielu lat.

Może się też okazać, że przy starszym dziecku będziemy mogli zastosować maść, którą wysmarujemy mu klatkę piersiową i plecy, aby lepiej mu się oddychało. Ostatnią metodą na katar u niemowlaka będzie wizyta u pediatry i krople do nosa, jednak z nich lepiej nie korzystać, aby nie podrażniać jego śluzówki. Koniecznie zobaczmy jakie mamy sposoby na katar u niemowlaka, tak aby mieć pewność, że mu pomożemy, ale nie zaszkodzimy. Istotne jest to, że taki katar u niemowlaka może przerodzić się w poważniejszą chorobę, dlatego tak bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej zacząć odpowiednie działania. Katar u niemowlaka jest bardzo uciążliwy, dlatego powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby pomóc mu w oddychaniu. Niektóre metody nie wymagają żadnych skomplikowanych działań, może się okazać, że wystarczy położyć dziecko na brzuchu, aby wydzielina wyciekała. Ale jeśli nasze działania nie przyniosą spodziewanego efektu, to będziemy musieli się udać do pediatry.

Może się wówczas okazać, że zaleci on specjalne krople, albo inhalacje, jednak tutaj musimy pilnować, aby nie korzystać z nich zbyt długo, bo wówczas może dojść do przesuszenia śluzówki. Dlatego też, najlepiej zrobimy, jeśli na katar u niemowlaka, w pierwszej kolejności, zastosujemy domowe sposoby. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że przyniosą one spodziewane efekty, a jednocześnie będziemy wiedzieli, że będą dla niego całkowicie bezpieczne.