Nie jesteśmy w stanie zaplanować wszystkiego w naszym życiu, w taki sposób, aby faktycznie spełniło się idealnie. Zawsze będą pojawiały się jakieś niespodziewane sytuacje, momenty w których wszystko będzie szło na opak. Najważniejsze w tym wszystkim będzie to, abyśmy potrafili się adaptować do takich zmian, żeby nie podcinały nam one skrzydeł i nie sprawiały, że będziemy się czuli tym wszystkim przytłoczeni. Jak się okazuje, taka rezyliencja, a więc właśnie adaptacja do zmieniających się warunków, jest możliwa do wyuczenia się. Pomóc nam w tym może dobry psycholog, który nie tylko przedstawi najlepsze sposoby na nauczenie się takiej adaptacji, ale także cały czas będzie czuwał nad naszymi postępami. Możemy być zaskoczeni tym, jak łatwo będzie nam uzyskać pożądane oferty, jednak żeby taka rezyliencja faktycznie się udała, musimy mieć pewność, że zajmuje się nami dobry psycholog. Im większa będzie jego wiedza, tym większe sukcesy będziemy odnosili, gdy będziemy z nim współpracowali.

Jak może nam pomóc dobry psycholog?

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że są osoby, u których rezyliencja pojawia się naturalnie, a to oznacza, że takie osoby nie obawiają się zmian w życiu, odważnie stawiają czoła różnym przeciwnościom. Takie osoby są również bardziej pewne siebie. Dlatego też, jeśli udamy się po pomoc, bo będziemy chcieli lepiej adaptować się do zmian w naszym życiu, to w pierwszej kolejności dobry psycholog przeprowadzi z nami szczerą rozmowę. Im więcej się on o nas dowie, tym łatwiej będzie mu powiedzieć, jakie kroki powinien podjąć. Będzie wiedział, co sprawiło, że mamy tak mało pewności siebie, jakie sytuacje w naszym życiu doprowadziły do tego, że boimy się wszelkich zmian. Dobry psycholog nie tylko pomoże nam zajrzeć w głąb siebie i wyciągnąć to, o czym już dawno zapomnieliśmy. On nam pomoże to również przepracować, tak abyśmy zobaczyli, że mimo tamtej sytuacji, udało nam się dobrze pokierować naszym życiem, a przy odrobinie pracy, możemy osiągnąć jeszcze więcej.

Jakie działania podejmie dobry psycholog?

Zastanawiamy się nad tym, jakie działania może podjąć dobry psycholog, aby zwiększyć naszą rezyliencję? Przede wszystkim będzie on pracował z nami nad wzmocnieniem naszej pewności siebie. Będzie pomagał nam odkrywać jakie są nasze mocne strony, jakie talenty, w czym mamy świetne umiejętności. Co więcej, dobry psycholog będzie nam kazał to wszystko zapisać na kartkach. Wówczas, w razie momentów zwątpienia, będziemy mogli po nie sięgać, abyśmy mogli sobie to wszystko przypomnieć i na nowo wzmocnić swoją pewność siebie. Warto także powiedzieć, że dobry psycholog pokaże nam jak powinniśmy sobie radzić z emocjami. Dzięki niemu łatwiej będzie nam powiedzieć, które z nich pojawiają się, bo są zgodne z prawdą, a które tylko dlatego, że dana zmiana kojarzy nam się z takimi emocjami czy sytuacjami. Może się okazać, że dobry psycholog pokaże nam, że wiele takich sytuacji jest związanych z naszymi uprzedzeniami i tak naprawdę nie ma nic wspólnego z faktycznym stanem.

Musimy mieć świadomość, że nawet jeśli w chwili obecnej mamy problemy, aby adaptować się do zmian w naszym życiu. Jeśli się ich boimy, jeśli nas one paraliżują, to wykonując odpowiednie ćwiczenia, możemy sprawić, że będziemy do nich podchodzić z większym dystansem i spokojem. Wówczas taka adaptacja do nowych sytuacji, do rzeczy których w ogóle nie planowaliśmy, może się okazać znacznie łatwiejsza niż sądziliśmy. Jednak żeby taka zmiana była możliwa, musimy dopilnować, aby wspierał nas dobry psycholog. On pomoże nam odkryć nasze mocne strony, pomoże budować naszą większą pewność siebie i nauczy, jak rozumieć swoje emocje. Co więcej, dobry psycholog pokaże nam jak ważne jest, abyśmy stawiali sobie mniejsze i większe cele, a następnie do nich dążyli. Nie mówiąc o tym, że dobry psycholog pokaże nam tutaj również, jak ważne jest proponowanie pomocy innym i proszenie innych o pomoc.

Wówczas będziemy wiedzieli, że w nowych sytuacjach nie jesteśmy sami, a jednocześnie pomagając innym, możemy się znaleźć w sytuacjach, których nie planowaliśmy.