Zazwyczaj myśląc o szamponie, myślimy o nim jako o produkcie, który myje nasze włosy i pozwala nam je utrzymać w czystości. Jednak warto sobie zdawać sprawę z tego, że właściwie dobrany szampon nie tylko myje włosy, ale także je pielęgnuje, dostarczając im wszystkich niezbędnych składników i minerałów. To oznacza, że warto się zastanowić jakie są nasze włosy, czego potrzebują, a następnie zdecydować, który z szamponów będzie dla nas najlepszy.

Czytajmy ich skład

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybierzemy szampon odpowiedni do rodzaju naszych włosów, to w pierwszej kolejności powinniśmy przemyśleć, jakie te nasze włosy są. Czy potrzebują nawilżenia, czy może powinniśmy zatrzymać pojawiający się na nich łupież, albo nadmiar łoju? A może są łamliwe, wypadają lub mają tendencję do puszenia się? Jeśli już znamy swoje włosy, to należy sprawdzić, jakie składniki znajdują się w poszczególnych szamponach, tak abyśmy wiedzieli, że wybierzemy ten, który pomoże nam dobrze je pielęgnować. Dlatego warto wiedzieć, że kolagen wzmacnia wzrost włosa i go wygładza, znowu pantenol go regeneruje, a olejki roślinne odpowiadają za jego nawilżenie.

Dobrany do potrzeb

Jeżeli już wybraliśmy odpowiedni dla siebie szampon, to musimy pamiętać, że choć sam w sobie jest ważny, to niezwykle ważne będzie również prawidłowe mycie głowy. Dlatego warto wiedzieć, że włosy podczas mycia lubią delikatny masaż, który pobudza skórę głowy i wspomaga ich wzrost. Dodatkowo podczas mycia powinniśmy korzystać z letniej wody, ale podczas spłukiwania piany powinniśmy już mieć wodę zimną, bo wówczas będziemy mieli pewność, że wszystkie łuski włosa zostały zamknięte. To ważne, bo dzięki temu nasze włosy będą mniej podatne na złamanie i osłabienie. Jeśli wszystko robimy jak należy, a jednak nasze włosy nadal nie prezentują się tak, jakbyśmy chcieli, to powinniśmy wypróbować inny szampon. A jeśli nie jesteśmy pewni, czy dobraliśmy dla siebie odpowiedni jego rodzaj, to zawsze możemy zapytać ekspedientkę, albo fryzjera, co oni nam polecają do naszych włosów. Na rynku jest wiele różnych rodzajów szamponów, a to oznacza, że dokładnie musimy się zapoznać ze składem każdego z nich, aby mieć pewność, że wybierzemy ten odpowiedni dla siebie. Im lepiej będzie on odpowiadał na potrzeby naszych włosów, tym większa będzie szansa, że będą się one prezentowały tak jak chcemy. Wówczas będą mocne, lśniące, będą się łatwo układały i nie będziemy mieli im nic do zarzucenia. Warto więc poświęcić trochę czasu na to, aby znaleźć dla siebie odpowiedni szampon.