Odpowiednie przechowywanie oraz dozowanie ręczników papierowych miewa spore znaczenie. W warunkach domowych najczęściej rolka ręcznika po prostu stoi w łatwo dostępnym miejscu w kuchni – na przykład na blacie. Jednakże są takie miejsca, gdzie jego stosowanie wygląda nieco inaczej. Doskonałym przykładem są placówki medyczne, gdzie wykorzystuje się specjalne pojemniki na ręczniki papierowe. Mają one ten plus, że pozwalają na łatwe odrywanie kolejnych kawałków ręcznika bez konieczności dotykania całej rolki. To ważne, jeśli w grę wchodzi utrzymanie możliwie najwyższych standardów higieny. Podobne rozwiązania stosuje się też w innych obiektach – na przykład w kuchniach będących zapleczem roboczym dla lokali gastronomicznych.

Pojemniki na ręczniki papierowe – użyteczne i łatwe w obsłudze

Na rynku działają aktualnie różne firmy zajmujące się produkcją oraz sprzedażą artykułów związanych z higieną i utrzymaniem czystości. W ich asortymentach są nierzadko specjalne dozowniki do mydła, ale także pojemniki na ręczniki papierowe. Ich postać bywa różna, podobnie jak sposób działania. Te najnowocześniejsze są wyposażone w zautomatyzowane mechanizmy dozowania, które dzięki czujnikowi wykrywają ręką sięgającą po ręcznik. Oczywiście nie wszędzie taki gadżet jest potrzebny, a koszt jego zakupu i utrzymania bywa znaczny. Minusem takich automatycznych systemów jest to, że praktycznie zawsze należy stosować przy nich ściśle określone rolki ręcznika. W pewnych sytuacjach może to stanowić problem.

Jakie pojemniki na ręczniki papierowe kupować najlepiej?

Zwykle liczy się prostota. Pojemnik może mieć wbudowaną tuleję, na której umieszcza się rolkę, a następnie pociągając uzyskuje kolejne listki ręcznika. To bardzo ekonomiczne i proste rozwiązanie. Bywa także, że papier nie jest podawany z rolki, a poszczególne ręczniki są ułożone w dozowniku jeden na drugim. Wtedy po prostu wyciąga się je tak długo, aż ręcznik się nie skończy. Taka opcja jest bardzo typowym widokiem we wszelkiego rodzaju publicznych toaletach. Pojemniki na ręczniki papierowe montowane w szaletach są zazwyczaj tanie i niezbyt zaawansowane.

To sposób na ograniczenie strat wynikających z dość częstych w takich miejscach dewastacji. Generalnie, znając społeczne realia, trudno dziwić się takiej polityce.

Pojemniki na ręczniki papierowe w domach – czy to ma sens?

Czasami pojawia się pokusa, aby pojemnik dozujący ręcznik papierowy znalazł się także w domu czy mieszkaniu. Zwykle odpowiednim miejscem dla niego jest kuchnia, ale niektórzy widzą go nawet w łazience. Czy zastosowanie takiego sprzętu w warunkach domowych ma jednak sens? Generalnie wydaje się to przerostem formy nad treścią. Nie ma raczej sensu wydawania pieniędzy na takie akcesorium, bo pojemniki na ręczniki papierowe zajmują nieco miejsca. Po co je instalować, skoro ręcznik na rolce sprawdza się w codziennych sytuacjach? Z pewnością są one znakomitym rozwiązaniem w placówkach medycznych, w obiektach gastronomicznych czy w toaletach publicznych.