Nie ma chyba osoby, która nie spotkałaby się z kimś, dorosłym czy dzieckiem, kto by się jąkał. Rozmowa z taką osobą może być dla nas trudna, bo możemy odczuwać chęć dopowiadania danego słowa, zamiast poczekać, aż nasz rozmówca je wypowiecie. Co więcej, takie jąkanie może powodować, że dana osoba będzie mniej pewna siebie, a to z kolei będzie prowadziło do trudności w zawieraniu i utrzymywaniu kontaktów towarzyskich. Dlatego też warto wiedzieć, że proponowana jest terapia jąkania. Im szybciej zostanie ona podjęta, tym szybciej poradzimy sobie z tym schorzeniem, a co się z tym wiąże, tym łatwiej będzie nam funkcjonować w życiu codziennym. Dodatkowo jeszcze musimy podkreślić, że taka terapia jąkania w pierwszej kolejności będzie się opierała na sprawdzeniu, czy problem leży w psychice czy w wadach budowy narządu mowy.

Jak działa terapia jąkania?

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jąkanie może być związane z rozwojem i wówczas będzie zanikało im dziecko będzie starsze. Ale może być również nabyte i pojawić się później, chociażby w wyniku silnego stresu. Co więcej, możemy mieć jąkanie, które będzie wynikało z nieprawidłowego używania narządu mowy, gdzie nie będzie odpowiedniej koordynacji jego poszczególnych elementów. Dlatego też, w pierwszej kolejności terapia jąkania będzie polegała na odkryciu przyczyny danego problemu, a dopiero później na szukaniu jego rozwiązań. Może się okazać, że wystarczą same ćwiczenia aparatu mowy, ale może być też tak, że konieczne będą spotkania u innych specjalistów, którzy nauczą nas, jak możemy sobie radzić ze stresem, tak aby nie przejmował on nad nami kontroli, gdy będziemy chcieli coś powiedzieć. Wówczas im więcej będziemy się jąkać, tym więcej będziemy się stresować i to jąkanie będzie się jeszcze pogłębiało.

Dlatego tak ważne jest, aby terapia jąkania była dobrana do źródła problemu.

Na czym opiera się terapia jąkania?

Zanim przejdziemy do odpowiednich ćwiczeń, które pomogą nam zwalczyć tę dolegliwość, to warto się na ten temat jak najwięcej dowiedzieć. Możemy być zaskoczeni tym, że taka terapia jąkania, opiera się na spotkaniach z logopedą, który dzięki odpowiednim ćwiczeniom, pomoże nam panować nad językiem i odpowiednim ustawianiem ust. Co więcej, może się okazać, że w niektórych przypadkach, zwłaszcza u dorosłych, terapia jąkania będzie wspomagana farmakologicznie. Głównie po to, aby wyciszyć emocje i stres. Nie mniej musimy mieć świadomość, że taka terapia jąkania będzie miała sens tylko wówczas, gdy będziemy ćwiczyć nie tylko na spotkaniach ze specjalistą, ale również w domu.

Im więcej czasu poświęcimy na ćwiczenia, im bardziej świadomie będziemy to robili, tym szybciej zauważymy upragnione efekty. Jedno jest pewne, należy pamiętać, że nawet jeśli jąkamy się od lat, to nie jesteśmy na nie skazani do końca życia. Jąkanie może w bardzo negatywny sposób wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby jak najszybciej podjąć działania, które będą miały temu zapobiegać. To też oznacza, że powinniśmy sprawdzić, na czym polega terapia jąkania i dla kogo jest ona dedykowana. Istotne w tym wszystkim jest to, że zapisać możemy na nią nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe.

Jeśli poważnie potraktujemy ćwiczenia przepisane przez logopedę, jak również będziemy się stosować do innych jego zaleceń – przyjmowanie leków, nauka panowania nad emocjami, to istnieje szansa, że nawet jako osoba dorosła będziemy potrafili zapanować nad naszą mową i zaczniemy się płynnie wysławiać. Im szybciej zaczniemy odpowiednie ćwiczenia, tym szybciej przestaniemy się jąkać i zyskamy większą pewność siebie podczas spotkań z innymi.