Zdrowy, biały i piękny uśmiech to marzenie wielu ludzi. Sprawia on, że człowiek wydaje się milszy, bardziej przyjazny, wzbudza większe zaufanie, nie mówiąc już o tym, że mimo wszystko ważne jest pierwsze wrażenie, a więc uśmiech jest tutaj niezwykle ważny. Niestety spora część ludzi cierpi na problemy związane z paradontozą. Jest to zapalenie przyzębia, które niestety jest dziedziczne, a dodatkowo jeszcze bardzo trudne do wyleczenia. Dlatego też, im szybciej podejmiemy odpowiednie działania, im szybciej wprowadzimy profilaktykę, tym większa będzie szansa, że uda nam się tego problemu uniknąć. A będzie on tym bardziej realny, jeśli ktoś z naszej rodziny zmaga się już z paradontozą.

Co ją wywołuje?

Jeżeli zastanawiamy się czym jest wywołana paradontoza, to przede wszystkim musimy mieć świadomość, że są to predyspozycje dziedziczne. To oznacza, że jeśli ktoś z naszych bliskich cierpi na tę przypadłość, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że my również będziemy musieli się z nią zmierzyć. Dodatkowo do jej powstania może się przyczynić również nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a więc powinniśmy się upewnić, że robimy tutaj wszystko tak jak należy i że ograniczamy prawdopodobieństwo wystąpienia u nas takiego zapalenia przyzębia. Może także być spowodowana nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego. Nie mniej, bez względu na to, jakie są przyczyny powstawania paradontozy, warto wiedzieć, jak powinno wyglądać jej leczenie, tak abyśmy mogli sprawdzić, które działanie będzie właściwe w naszym przypadku. Przede wszystkim musimy się uzbroić w cierpliwość, bo tylko regularne działania, w których będziemy nieustępliwi będą mogły przynieść odpowiednie rezultaty. Ważna będzie tutaj profilaktyka, a więc prawidłowe mycie zębów, czego warto uczyć już dzieci od najmłodszych lat.

Co jeszcze?

Jeżeli chodzi o leczenie paradontozy, to ważne będzie również to, aby został usunięty kamień nazębny. On również może się przyczyniać do powstawania i pogłębiania się paradontozy. Dlatego też, leczenie tej przypadłości powinniśmy zacząć od usunięcia kamienia i wszelkich nawisających wypełnień. Jeżeli nasz przypadek jest łagodny, to może się okazać, że leczenie paradontozy będzie mogło się opierać na metodach niechirurgicznych. Z kolei jeśli problem będzie już poważniejszy, to może się okazać, że w naszym przypadku przy leczeniu paradontozy konieczne będzie skorzystanie z metod chirurgicznych. Dlatego też, warto się upewnić, że z naszych problemem trafimy do specjalisty, który faktycznie dobrze będzie się znał na swoim zadaniu. Nie tylko będzie musiał ocenić skalę naszego problemu, ale także dobrać do nas odpowiednie leczenie. Warto też wiedzieć, że objawami paradontozy może być nieświeży oddech, jak i krwawienie dziąseł, dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na tego typu nieprawidłowości, tak aby mieć pewność, że niczego tutaj nie przeoczymy. Im szybciej podejmiemy odpowiednie działania, im lepiej dopasujemy leczenie paradontozy do poziomu naszego problemu, im więcej cierpliwości i samozaparcia w to wszystko włożymy, tym większa będzie szansa, że faktycznie uda nam się rozprawić z tym problemem. Nie zapominając oczywiście w tym wszystkim o profilaktyce. Skoro ktoś w rodzinie miał taki problem, to my także możemy go mieć, a skoro my, to również nasze dzieci. Dlatego tak ważne jest to, aby już od dzieciństwa dbać o właściwą higienę jamy ustnej.