Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej służy do wykrywania za pomocą urządzenia i automatycznym przesyłaniu danych obrazowych dokładnych struktur narządów wewnętrznych. Muszą one znajdować się w zasięgu fal, które obejmuje głowica urządzenia przyłożona bezpośrednio do brzucha, który wcześniej zostaje posmarowany specjalnym preparatem w formie żelu. Takie badanie można porównać do tradycyjnego RTG, jednak różni się znacznie swoimi zaletami. Bowiem w USG mamy do czynienia z obrazem realnym, rzeczywistym. W związku z tym wykrycie ewentualnych zmian i nieprawidłowości jest natychmiastowe.

W przypadku prześwietlenia, na wyniki trzeba poczekać na wydrukowanie obrazu z badania. Odnogą wspomnianego w tytule badania USG jamy brzusznej jest badanie Dopplerowskie. Dzięki niemu lekarz może sprawdzić nie tylko narządy i ich struktury, ale także poprawność przepływu w naczyniach, które są często źródłem dolegliwości i problemów. Badanie USG precyzyjnie ocenia strukturę takich narządów jak: trzustka, nerki, śledziona, wątroba i aorta brzuszna. Te narządy bardzo często są przyczyną wielu dolegliwości, które na pierwszą myśl nie są uciążliwe. Mowa o przewlekłych bólach brzucha, wzdęciach i złego funkcjonowania wątroby. Na takie badanie często kierowani są także pacjenci, którzy odbyli wizytę u lekarza, jaki stwierdził powiększenie poszczególnego narządu przy badaniu palpacyjnym. Aby otrzymać skierowanie na USG jamy brzusznej, pacjenci muszą wykazywać jedną z wymienionych dolegliwości, a lekarz mieć podstawy do jego wypisania. O ile w tej sytuacji jest ono darmowe, na samą wizytę czeka się długimi miesiącami. Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z takiego badania prywatnie, bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Badanie wymaga dość precyzyjnego przygotowania przez pacjenta. Jak się okazuje, niemalże wszystkie przypadki wyników są nieczytelne, a spowodowane jest to niewiedzą. Na niewyraźne obrazy wpływają nagromadzone gazy. Dlatego przed samym badaniem należy zadbać o to, by czuć się jak najbardziej swobodnie. Zaleca się ubranie luźnych, niekrępujących ruchów ubrań. Dodatkowo trzeba przyjść na USG na czczo. Powstrzymanie się od pokarmów w zależności od rodzaju USG jamy brzusznej może wynosić od 8 do 12h przed badaniem.

Korzyści badania USG jamy brzusznej:
• Jest nieinwazyjne i bezbolesne, a dodatkowo krótkie;
• Dużo tańsze niż tomograf komputerowy i inne badania obrazowe;
• USG uwidacznia tkanki, a nie tylko narządy wewnętrzne;
• Badanie nie powoduje uciążliwych skutków ubocznych.