Mówi się, że jednym z atrybutów kobiety są włosy, jednak musimy pamiętać, że dla wielu mężczyzn one również są ważne, a co się z tym wiąże, nie przyjmują oni zbyt dobrze sytuacji, kiedy okazuje się, że ich włosy stają się coraz słabsze i zaczynają wypadać. Łysienie męskie może się objawić w różnym wieku i co więcej związane jest ono z przemianą testosteronu. Dochodzi wówczas do zaniku mieszka włosowego, co powoduje, że włosy nie tylko produkowane są w mniejszej ilości, ale również są cieńsze i krótsze. Warto jednak wiedzieć, że kiedy pojawi się takie łysienie męskie, powinniśmy udać się do lekarza, aby mógł on je ocenić i przepisać odpowiednie metody leczenia. Im szybciej się na to zdecydujemy, tym lepsze będą wyniki takiej wizyty, a co się z tym wiąże, tym bardziej my będziemy z niej zadowoleni.

Co warto wiedzieć o łysieniu męskim?

Przede wszystkim jeśli naszym problemem jest łysienie męskie, to powinniśmy wiedzieć, że powinniśmy się z tym problemem udać do dermatologa.

To on posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę, aby pomóc nam przy tym problemie. Warto tutaj powiedzieć, że będzie musiał bardzo dokładnie obejrzeć skórę głowy, jak i samo owłosienie, bo jedynie na tej podstawie będzie mógł określić jakiego typu łysienie męskie nas dotyczy, a to będzie pomocne przy ustaleniu odpowiedniego leczenia. Co więcej, musimy również mieć świadomość, że może wykonać badanie polegające na teście pociągania, a w niektórych przypadkach dermatolog może nam również zalecić wykonanie biopsji. Może się także okazać, że zdecyduje się na obejrzenie naszych włosów pod mikroskopem, do czego będzie potrzebował od 50 – 100 włosów. Możliwe będzie również przeprowadzenie badania polegającego na wideodermoskopii, gdzie będzie mógł obejrzeć nasze włosy, ale jednocześnie nie będzie musiał ich wyrywać, przez co metoda ta jest uważana za metodę nie tylko bardzo nowoczesną, ale również nieinwazyjną.

Jak walczyć z łysieniem męskim?

Jeśli jesteśmy w gronie osób, które zostały dotknięte łysieniem męskim, to powinniśmy mieć świadomość, że możemy je pozostawić bez leczenia.

Wówczas stopniowo będziemy tracili coraz więcej włosów, aż ostatecznie będziemy mieli łysą głowę. Jednak jeśli cała ta sytuacja powoduje u nas spory dyskomfort, to warto się poddać odpowiedniemu leczeniu, które może odbywać się miejscowo albo ogólnie. Jeśli dotyczyć będzie nas pierwsze leczenie, wówczas będzie stosowany minoksydyl, którego zadaniem będzie rozszerzenie naczyń mieszków włosowych, co będzie przedłużało okres wzrostu włosów. Nie jest to leczenie hormonalne, a więc jeśli chcemy zatrzymać łysienie męskie, to będziemy musieli się takiemu leczeniu poddawać cały czas. Innym rozwiązaniem może być stosowanie leczenia ogólnego poprzez przepisanie niezbędnych leków. Co ważne, hamuje on zmiany, jakie zachodzą w testosteronie, a więc też hamuje łysienie męskie.

Nie mniej musimy mieć świadomość, że tutaj mogą się pojawić działania niepożądane. Chociaż występują one stosunkowo rzadko, to jednak mogą się pojawić, zwłaszcza te dotyczące strefy seksualnej, a to oznacza, że musimy się liczyć z tego typu konsekwencjami. Warto też wiedzieć, że chcąc walczyć z łysieniem męskim możemy się zdecydować na leczenie chirurgiczne, które będzie polegało na przeszczepieniu włosów. Ale tutaj nie możemy mówić o hamowaniu choroby, takie działanie jedynie łagodzi jej skutki, dlatego trzeba to mieć na uwadze, jeśli zdecydujemy się skorzystać z tej propozycji. Musimy mieć świadomość, że problem łysienia męskiego dotyczy bardzo wielu panów, a to oznacza, że nie powinniśmy się wstydzić, jeśli i my będziemy nim dotknięci. Nie mniej warto szukać rozwiązań tej sytuacji, sprawdzić jak może wyglądać leczenie, abyśmy mieli pewność, że będziemy wiedzieli jakie kroki należy podjąć, jeśli ten problem zacznie dotyczyć również nas.