Wśród dostępnych akcesoriów medycznych, które są dość często zalecane i co za tym idzie często kupowane przez nabywców, na pewno można wymienić wszelkiego rodzaju stabilizatory stawów. Stosowne w odniesieniu do kończyn spełniają konkretne zadania. Można je wykorzystywać, aby ograniczyć ruchomość stawową w związku z przebytym urazem lub inną przypadłością, jaka przynosi medyczne uzasadnienie dla takiego działania. Poza tym istnieją również inne okoliczności, w których korzysta się z ortez. Używają ich także sportowcy i to niekoniecznie w związku z odniesioną kontuzją. W pewnych okolicznościach orteza pomaga poważnych kontuzji uniknąć.

Generalnie w świecie medycyny i fizjoterapii toczy się swego rodzaju spór związany z ortezami. Nie wszyscy bowiem są zwolennikami ich stosowania. Choć dominuje pogląd, że orteza doskonale zastępuje tradycyjny gips, będąc od niego bez porównania lżejsza i bardziej praktyczna. Można ją też zdejmować, co pozwala znacznie skuteczniej zadbać o higienę miejsc objętych urazami. Opatrunki tego typu są wykonane ze specjalnych materiałów, jakie zapewniają skórze wentylacje – to kolejna istotna przewaga, o jakiej nie sposób mówić w kontekście gipsów. Przy leczeniu i przy rehabilitacji Dość powszechnie wykorzystywany jest stabilizator kolana. Nie bez powodu. To jeden z bardziej złożonych elementów układu kostno-stawowego, w dużej mierze warunkujący możliwość swobodnego poruszania się. Jeśli kolano odmawia posłuszeństwa, chodzenie staje się doświadczeniem albo bolesnym, albo fizycznie niewykonalnym. Wynika z tego jasno, że o kondycję kolan warto zadbać, a ewentualne urazy powinny zawsze spotykać się z szybką reakcją o medycznej naturze.

Jeśli lekarz zaleci specjalną ortezę, należy ją założyć. Sprawdza się jako czynnik wspomagający regenerację stawu kolanowego, pomaga też ograniczyć ewentualne dolegliwości bólowe. Typową sytuacją, w której sięga się po stabilizatory kolanowe jest odniesiony uraz. Nie zawsze jest on poważny, ale z uwagi na specyfikę miejsca bywa naprawdę bolesny. Częściowe unieruchomienie stawu powoduje, że ból udaje się często złagodzić bez konieczności stosowania środków farmakologicznych. Stabilizator jest zalecany również w ramach prowadzonej rehabilitacji, ponieważ daje możliwość ograniczenia potencjalnych urazów, jakie mogłyby zakłócić jej przebieg. Rozwiązania te są rekomendowane przez ortopedów oraz specjalistów z zakresu leczniczego usprawniania, a ich efektywność potwierdzają pacjenci.