W pierwszym momencie, kiedy usłyszymy o chirurgu stomatologicznym, możemy przeżyć chwilę grozy, bo brzmi to poważnie i strasznie. Jednak jeśli usłyszymy, że to stomatolog ze specjalizacją chirurga, to okazuje się, że brzmi to jakby przyjemniej, a dodatkowo może nawet tchnąć w nas trochę spokoju, bo będziemy mieli pewność, że świetnie poradzi sobie z wszelkimi komplikacjami, jakie mogą pojawić się podczas leczenia, a zwłaszcza wyrywania zębów. Co więc może taki chirurg stomatologiczny, a czego nie może?

Co jest dozwolone?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że taki stomatolog ze specjalizacją chirurga posiada ogromną wiedzę. Nie tylko tą związaną ze swoją specjalizacją, ale także wiedzę ogólną nawiązującą do: ortodoncji, protetyki, chirurgii szczękowo-twarzowej, okulistyki czy anestezjologii, jak i wielu jeszcze innych. To wszystko oznacza, że w rękach takiego chirurga stomatologicznego możemy czuć się naprawdę bezpiecznie. Może on usuwać zęby stałe i mleczne, a co więc może usunąć ósemki, które zazwyczaj wymagają założenia szwów, więc nie będziemy musieli do tego szukać nikogo nowego. Może także chirurgicznie usunąć zęby, które się nie wyrznęły do końca, albo je po prostu odsłonić. To do niego powinniśmy się udać jeśli musimy założyć implanty ortodontyczne.

Kiedy jeszcze może nam pomóc

Chociaż może nas to zaskoczyć, to warto wiedzieć, że taki stomatolog ze specjalizacją chirurga, będzie miał też prawo i umiejętności do tego, aby podciąć wędzidełka czy zrobić plastykę dziąsła. Co więcej może on usunąć torbiel i zająć się odbudową kości. Taki chirurg stomatologiczny będzie miał również do czynienia z diagnostyką specjalistyczną w zakresie radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej. To oznacza, że będzie potrafił odczytywać ich zdjęcia i informacje w nich zawarte przedkładać na to, co będzie mu potrzebne, aby w prawidłowy i bezpieczny sposób wykonać nasze leczenie. Jedno jest pewne, taki chirurg stomatologiczny ma ogromną wiedzę i może zrobić znacznie więcej, niż stomatolog, który tej specjalizacji nie ma. Dlatego jeśli jest taka możliwość, to warto umawiać się na wizyty do chirurga stomatologicznego, bo wówczas będziemy mieli pewność, że poradzi on sobie nawet z bardzo ciężkim przypadkiem. Warto zobaczyć czym zajmuje się chirurg stomatologiczny. Może się okazać, że tylko nazwa brzmi tak przerażająco, a tak naprawdę warto znać taką osobę i co więcej, warto właśnie u niej leczyć swoje zęby. W razie problemów podczas wyrywania zębów, będzie też potrafiła założyć szwy i przepisać odpowiednie leki.