Nie lubimy gdy coś nas boli. Odbiera nam to całą radość, sprawia że nawet najprostsze czynności stają się niezwykle trudne do wykonania, a dodatkowo jeszcze utrudnia wypełnianie codziennych zobowiązań. Niestety nawet jeśli bardzo uważamy i staramy się dbać o nasze zdrowie, to i tak mniejsze lub większe dolegliwości bólowe będą się pojawiały od czasu do czasu. To też oznacza, że musimy wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Jednym z takich momentów, gdy ciężko nam zwyczajnie funkcjonować jest ta chwila, kiedy mamy problem z bólem kręgosłupa. W zależności od jego umiejscowienia i nasilenia możemy mieć większe lub mniejsze problemy z poruszaniem się, dlatego warto wiedzieć jak sobie z tym radzić, aby jak najszybciej uporać się z tym bólem i móc normalnie funkcjonować.

Sposoby na radzenie sobie z bólem

Jeżeli odczuwamy ból kręgosłupa, to przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z nadmiernej aktywności. To oznacza, że nie powinniśmy nic dźwigać, unikać gwałtownych ruchów, jak również powinniśmy zdecydować się na delikatne ćwiczenia, które pomogą nam odciążyć kręgosłup, ale jednocześnie nie będą powodowały dalszych dolegliwości bólowych. Poza tym w momencie gdy pojawi się ból kręgosłupa powinniśmy spróbować ciepłych okładów, które rozgrzeją obolałe mięśnie, a jeśli one okażą się mało skuteczne, to wówczas możemy sięgnąć po zimne okłady, które schłodzą rozpalone miejsce. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć o tych dwóch możliwościach, tak aby móc skorzystać z tej, która będzie dla nas najlepsza w danym momencie i która przyniesie skuteczniejsze efekty. Jeszcze innym rozwiązaniem na radzenie sobie z bólem kręgosłupa może być masaż pleców lub sięgnięcie po środki przeciwbólowe, które bez problemów otrzymamy w każdej aptece.

Jakie jeszcze sposoby?

W momencie gdy pojawił się ból kręgosłupa powinniśmy szukać takich pozycji podczas stania, leżenia czy siedzenia, w których ten ból jest najsłabszy i w których jest nam najwygodniej. Tak samo powinniśmy zadbać o odpowiednie ułożenie naszego ciała podczas snu, ponieważ to także będzie miało wpływ na jego odkształcanie się, a co się z tym wiąże, nie tylko będzie się przyczyniało do dolegliwości bólowych, ale nawet może być ich głównym źródłem. Możemy także udać się do fizjoterapeuty, poprosić aby obejrzał nasz kręgosłup i pokazał nam kilka ćwiczeń, które nie będą potęgowały bólu, ale które jednocześnie wzmocnią nasz kręgosłup, dzięki czemu takie problemy również powinny się pojawiać rzadziej. Warto pamiętać, że kręgosłup może boleć z różnych powodów, a więc jeśli te dolegliwości nie będą mijały, albo będą się pojawiały coraz częściej, to jak najszybciej powinniśmy się zdecydować na wykonanie dokładniejszych badań. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko sprawdziliśmy i będziemy mieli szansę uzyskać odpowiednią pomoc. Ból kręgosłupa może być spowodowany różnymi sytuacjami, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób możemy sobie z nim radzić, jak możemy go zmniejszyć, tak abyśmy mieli możliwość normalnie funkcjonować. To ważne, tym bardziej, że wiele tych działań nie wymaga od nas większego wysiłku, ani nakładu finansowego. Jednak pamiętajmy, że o kręgosłup należy dbać cały czas, a nie tylko wówczas gdy pojawia się ból, który będzie nas informował, że dzieje się coś niedobrego.