Miód jest naturalnym produktem pszczelim. Jest wytwarzany bezpośrednio prze pszczoły w procesie przetwarzania nektarów z roślin na wyjątkowo wartościową, a jednocześnie pyszną masę zbliżoną swoją konsystencją do bardzo gęstego syropu. Pszczoły produkują miód zarówno w naturze, budując samodzielnie ule. Najczęściej znajdują się one na drzewach, w lesie. Pszczoły starają się lokować naturalne ule możliwie wysoko, w trudno dostępnych miejscach, aby ograniczyć ryzyko zniszczenia ich pracy i spożycia miodu na przykład przez dzikie zwierzęta.
Nieprzypadkowo do zwierząt stereotypowo postrzeganych jako wielbiciele miodu zalicza się niedźwiedzie – rzeczywiście są one w stanie zrobić wiele, aby zdobyć i zjeść ten wyjątkowy słodki nektar. Generalnie miód z pasieki jest czymś normalnym dla nas, ludzi. Istnieją bowiem profesjonalne gospodarstwa pasieczne, w których pszczoły zamieszkujące ule zajmują się produkcją tego słodkiego i pełnego wartości odżywczych specjału. W tym celu na terenie pasiek lub w ich pobliżu uprawia się tak zwane rośliny miododajne. Stanowią one z jednej strony pożywienie dla pszczół, a z drugiej pozwalają im pozyskiwać nektar kwiatowy czy pyłki niezbędne do wytwarzania miodu.
Poza tym w całym procesie powstają też inne pszczele produkty – takie jak propolis, pierzga czy wosk pszczeli. Praktycznie każdy wytwór pracy pszczół może się doskonale przysłużyć człowiekowi. Miody prosto z natury, czyli wspaniałe źródło dobrych składników i urzekającej słodyczy W składzie miodu znajduje się przede wszystkim cukier, a ściślej mówiąc cukry proste. Są to przede wszystkim glukoza i fruktoza. Sacharoza również jest obecna w składzie miodu, ale w stosunkowo niewielkiej ilości.
Naturalnie cukry z miodu są również kaloryczne jak biały cukier, ale są też szybciej przyswajane przez organizm – zaczyna się to już w jamie ustnej, dzięki czemu nawet jedna łyżeczka miodu stanowi cenny zastrzyk energii na przykład dla sportowców. Jednak kluczowe właściwości prozdrowotne, które cechują miód naturalny, to obecność w nim witamin oraz mikroelementów, które doskonale wpływają na organizm człowieka. Można tutaj wskazać witaminę A, witaminę C, dalej witaminy B6 i B12, a także bardzo potrzebny ludziom kwas foliowy – zalecany do suplementacji szczególnie kobietom w ciąży. Jeśli komuś zależy na najlepszym smaku, a także odżywczym walorom miodu, najlepiej decydować się na jego zakup bezpośrednio od wytwórcy. Taki miód prosto z pasieki powinien być dostarczony klientowi w postaci surowej – nie powinien być podgrzewany i przetwarzany.
Dzięki temu zachowuje swoje oryginalne właściwości. Przede wszystkim zachowuje całe bogactwo witamin oraz mikroelementów. Tymi ostatnimi są przede wszystkim żelazo i potas, których pszczeli produkt jest cennym i w pełni naturalnym źródłem. Warto zatem pamiętać, że miody to nie tylko cukry, ale też znacznie więcej. Bez wątpienia jednak ogromna popularność miodu wynika w ogromnym stopniu z jego urzekającego smaku oraz charakterystycznego aromatu.