Zespół suchego oka - co to jest?
Zespół suchego oka to schorzenie, które polega na niewystarczającej produkcji łez lub problemy z filtrem łzowym, a konkretniej jego poszczególnych warstw. Oznacza to, że we łzach brakuje jednego z podstawowych składników, co powoduje nadmierną suchość. Zespół suchego oka jest diagnozowany przez lekarza specjalistę i to on zaleca dalsze leczenie i postępowanie w razie wystąpienia takiego problemu. Przyczyn ZSO jest nieskończenie wiele. Szczególnie są narażone osoby, które skończyły już 40 rok życia i naturalnym jest, że po osiągnięciu tego wieku łzy zwyczajnie wydzielają się w mniejszych ilościach. Gospodarka hormonalna również może mieć ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o produkowanie łez. Na problem mogą natknąć się kobiety, które są w okresie menopauzy lub ją przeszły, ale także te, które zdecydowały się korzystać z antykoncepcji hormonalnej.
Poszczególne składniki mogą osłabiać jakość łez, a co za tym idzie – mniej ich się produkuje. Duży wpływ ma także środowisko w jakim żyje człowiek. Z pewnością zanieczyszczone środowisko nie działa korzystnie na oczy i także może być jedną z przyczyn ZSO. Dodatkowo, bardzo niekorzystne są klimatyzowane pomieszczenia i chlor w wodzie. Osoby noszące na co dzień soczewki kontaktowe są bardziej narażone na nieprzyjemne powikłania związane z tym schorzeniem. Objawy zespołu suchego oka Kiedy dochodzi do sytuacji w której oczy produkują za mało łez lub są one pozbawione ważnych składników, człowiek zaczyna odczuwać dyskomfort. Przede wszystkim alarmującym sygnałem jest uczucie suchości pod powiekami, a czasem tzw. ziaren piasku. Za tym objawem powstają kolejne, czyli uczucie ciężkich i zmęczonych powiek, ich swędzenie i wstręt przed światłem.
Zespół suchego oka objawia się także w momentach, gdy oko zaczyna widzieć przez mgłę. Objawy mogą się nasilać pod wpływem wielogodzinnej pracy przy komputerze, podczas której człowiek rzadziej mruga. Diagnoza Do zdiagnozowania zespołu suchego oka u pacjenta, lekarz stosuje dwie techniki: Test Shrimera oraz Test jakości łez. Pierwszy dokładnie analizuje jak dużo łez produkuje się w ciągu pięciu minut. Aby go zrealizować, potrzebne jest użycie specjalnych bibułek na których osiadają łzy. Mierniki na nich umieszczone są w stanie sprecyzować – czy łez produkujemy dużo, wystarczająco lub za mało. Test jakości łez to nic innego jak sprawdzenie, czy łza dobrze rozprowadza się po oku i jak długo utrzymuje się na jego powierzchni. Do badania używa się specjalnego barwnika i mikroskopu.
Polecane artykuły
Naturalne dodatki do żywności
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co jest dodawane do naszych produktów spożywczych. To oznacza, że nawet nie jesteśmy świadomi, jak czasami sobie szkodzimy. Im więcej konserwantów, sztucznych dodatków i chemii zawiera w sobie to co jemy, tym gorzej się czujemy i co więcej, tym trudniej jest n
Jaki papier toaletowy wybrać?
Są produkty, których na co dzień używamy i które stanowią prozaiczne elementy naszej codzienności. I okazuje się, że funkcjonowanie bez nich szybko staje się w zasadzie niewykonalne. Bez wątpienia jednym z takich produktów jest papier toaletowy. W niektórych okresach PRL nawet on stanowił towar defi