Wyniki TSH: Co oznacza za niskie lub za wysokie TSH?

Wyniki TSH: Co oznacza za niskie lub za wysokie TSH?

Czasami trudno jest nam uwierzyć, że ktoś jest chory, bo przecież nie widać po nim, że dzieje się coś złego. Wygląda tak samo dobrze jak zawsze, a jeśli nawet trochę przytył czy schudł, to przecież normalna sprawa. Jednak prawda jest taka, że nie wszystkie choroby są widoczne gołym okiem. Niektóre rozwijają się po cichu, nie widać ich, a jeśli je zaniedbamy i nie podejmiemy odpowiedniego leczenia, mogą się zakończyć nie tylko pogorszeniem samopoczucia i normalnego funkcjonowania, ale nawet śmiercią. Tak się właśnie dzieje, gdy mamy problemy z tarczycą. Jeśli jest jej nadczynność to chudniemy, jeśli jest niedoczynność to nie tylko tyjemy, ale również czujemy się bardzo ospali, śpimy coraz więcej, aż w końcu może dojść do sytuacji, że się nie obudzimy. Dlatego też, warto co jakiś czas robić odpowiednie badania, aby sprawdzać wyniki TSH.

Powinniśmy takie badania wykonywać zwłaszcza wtedy, gdy ktoś z naszej rodziny już cierpi na to schorzenie. Dodatkowo wyniki TSH należy pokazać lekarzowi, bo może się okazać, że sami nie będziemy w stanie dokładnie ich odczytać. Tym bardziej, że należy na nie patrzeć całościowo, a tylko lekarz będzie mógł określić, czy dzieje się coś niepokojącego czy jednak nie.

Kiedy musimy uzyskać wyniki TSH?

Zazwyczaj, gdy nic się nie dzieje, nawet nie myślimy o tym, żeby zrobić jakieś badania. Po co będziemy zajmować kolejkę komuś, kto faktycznie ich potrzebuje? Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że problemy z tarczycą przez długi czas mogą się rozwijać bardzo powoli, a to będzie oznaczało, że nie zauważymy początkowych zmian. Dlatego też warto wiedzieć, że o wyniki TSH lekarz może poprosić nie tylko wówczas, gdy będzie podejrzewał zaburzenia funkcji tarczycy. Takie badania będziemy mieli wykonać również wówczas, gdy będziemy cierpieć na zaburzenia rytmu serca, na zmniejszenie masy ciała mimo apetytu, na nadmierny niepokój, poddenerwowanie.

Co więcej, o wyniki TSH możemy być poproszeni również wówczas, gdy będziemy osłabieni, pojawią się u nas zmiany skórne, obrzęki, a nawet problemy z zaparciami czy biegunkami. Samo badanie nie boli, ponieważ pobierana jest tutaj tylko krew, która następnie jedzie do laboratorium i tam są wykonywane odpowiednie działania, mające dać nam wyniki TSH. Czasami wystarczą te podstawowe, jednak w niektórych przypadkach może się okazać, że będziemy poproszeni o zrobienie dokładniejszych badań, gdzie wyniki TSH będą pokazywały więcej szczegółów, których nie ujrzymy, robiąc tylko podstawowe badania.

Jak odczytywać wyniki TSH?

Zazwyczaj jesteśmy niecierpliwi i zanim udamy się do lekarza, samodzielnie próbujemy zrozumieć wyniki naszych badań. Nie inaczej jest, kiedy otrzymujemy wyniki TSH. Warto jednak wiedzieć, że sprawdzając te wyniki musimy wziąć pod uwagę również wiek, płeć, jak i metodę, którą były wykonywane takie badania. Jest to niezwykle ważne, bo to co u osoby młodszej może wskazywać na nieprawidłowy wynik, u starszej będzie w normie.

Poza tym, inaczej też wyniki TSH trzeba będzie analizować, jeśli wykonywała je kobieta w ciąży. Dlatego też, zamiast stresować się tym co otrzymaliśmy, powinniśmy spokojnie poczekać na wizytę u lekarza, bo tylko on będzie w stanie wszystko na spokojnie nam wytłumaczyć i w razie konieczności rozpocząć odpowiednie leczenie. Zazwyczaj otrzymując wyniki TSH mamy podane nie tylko wartości naszego badania, ale również widełki, w których powinniśmy się mieścić. Podwyższone wartości mogą wskazywać na niedoczynność tego gruczołu, z kolei niższe mogą sugerować jego nadczynność. Jednak sami nie powinniśmy stawiać sobie diagnozy. Wręcz przeciwnie, należy poczekać na wizytę u lekarza, bo tylko on będzie w stanie spojrzeć na te wyniki, jednocześnie mając na uwadze inne kryteria, które mogły wpłynąć na taki, a nie inny wynik tego badania. Jeśli zauważymy u siebie jakieś zmiany.

Nagle zaczynamy chudnąć, albo tyć. Staliśmy się ospali, ciągle jesteśmy zmęczeni, mamy problem z wypróźnianiem się, może z nadmierną potliwością, albo dusznością, to jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. On może zalecić nam wykonanie badań na TSH, a wyniki które tutaj otrzymamy pomogą mu określić dalsze kroki działania. Badanie to nie jest ani bolesne, ani skomplikowane, dlatego też warto się zastanowić, czy nie powinniśmy go wykonywać systematycznie. Wówczas łatwiej będzie nam wychwycić początkowe objawy choroby i podjąć odpowiednie działania. Jednak zanim lekarz będzie mógł postawić ostateczną diagnozę, a co za tym idzie, dobrać do nas właściwą dawkę leków, będzie musiał najpierw się dowiedzieć, czy mamy nadczynność czy niedoczynność tarczycy. Wówczas nie tylko pojawią się u nas zupełnie inne objawy, ale również będziemy wymagali innego leczenia.

Nie mniej, im szybciej pokażemy wyniki TSH lekarzowi, tym szybciej będziemy mogli się dowiedzieć, czy jesteśmy zdrowi, czy jednak powinniśmy podjąć jakieś określone działania, w kierunku poprawy naszego zdrowia. Może nasze zmęczenie i ciągłe spanie, nie jest spowodowane tylko przepracowaniem?.