Kiedy wykonuje się badanie CRP i jakie są jego normy?
Kiedy zaczyna się dziać coś złego w naszym organizmie, powinniśmy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, tak abyśmy mogli poznać przyczynę tego stanu rzeczy i co więcej, znaleźć rozwiązanie, które sprawi, że nasz organizm znowu zacznie funkcjonować tak jak wcześniej. Dlatego właśnie lekarz może nam zalecić badanie CRP, ponieważ będzie w stanie wyciągnąć z niego bardzo wiele, cennych wniosków, a to z kolei sprawi, że łatwiej będzie mu dobrać odpowiednie leczenie. Jeśli nie wiemy co to jest badanie CRP, zawsze możemy o to zapytać lekarza. W końcu, im większa będzie tutaj nasza wiedza, tym będziemy spokojniejsi, a co się z tym wiąże, tym chętniej będziemy podchodzili do kolejnych badań, które będą nam zlecane. Warto więc mieć świadomość, że badanie CRP, to badanie jednego z białek tzw. ostrej fazy. Jeśli jego poziom we krwi jest podwyższony, będzie to sygnałem dla lekarza, że w naszym ciele rozwija się stan zapalny.
Ale to nie jedyne informacje, jakie możemy zyskać decydując się na badanie CRP. Dzięki nim lekarz będzie mógł również określić poziom ryzyka wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych. Warto mieć świadomość, że pomiar ten jest uważany za wrażliwy marker stanu zapalnego, a to oznacza, że jest ono bardzo miarodajne.
Dlaczego badanie CRP jest tak chętnie wykonywane?
Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz organizm będzie reagował na różne czynniki zewnętrzne, które mogą na niego wpływać. To oznacza, że niektóre jego parametry się zwiększają, ponieważ zaszły jakieś zmiany w hormonach, albo bierzemy jakieś leki, jak chociażby przeciwzapalne. Jednak jak się okazuje, jeśli chodzi o badanie CRP jest ono niesamowicie dokładne, a to dlatego, że takie czynniki zewnętrzne wpływają na nie tylko w niewielkim stopniu. To też oznacza, że nie są one w żaden sposób zaburzane, a więc nawet jeśli przyjmujemy leki przeciwzapalne, to badanie CRP i tak pokaże, że w naszym organizmie jest stan zapalny.
Nie mniej, mimo że jest ono mało podatne na zmiany hormonalne czy na leki, to i tak warto wiedzieć, że dopuszczalna, górna granica tego stężenia jest podniesiona dla osób, które palą tytoń, mają problemy z nadwagą czy otyłością, jak również z nadciśnieniem tętniczym. Dlatego też, jeśli zrobiliśmy badanie CRP i sprawdzamy jego wyniki, to z pewnością warto wziąć tego typu czynniki pod uwagę, jeśli będziemy próbowali sami określić czy jego poziom jest w normie czy jednak jest podwyższony.
Co mówi nam badanie CRP?
Oczywiście analizując wyniki, jakie otrzymaliśmy poprzez badanie CRP, powinniśmy wziąć również pod uwagę fakt, że będzie ono miało różne normy ze względu na wiek, płeć, porę roku czy aktywność fizyczną. Nie mniej badanie CRP pokaże nam podwyższony wynik również przy ogólnym zakażeniu albo stanach zapalnych, a więc wówczas gdy będziemy mieli: nowotwór złośliwy, pasożyty, zapalenie układu pokarmowego. Jeśli badanie CRP będzie pokazywało jego spadek, to zyskamy informację, że zaproponowane leczenie przynosi skutek, a to będzie oznaczało, że ono działa, ponieważ stan zapalny się zmniejsza. Jeśli badanie CRP wykazało, że jego stężenie jest podwyższone, to z pewnością powinniśmy się umówić do lekarza, ponieważ konieczne będzie wykonanie dokładniejszych badań. Dzięki nim będziemy mogli się dowiedzieć, czy w naszym organizmie rozwija się zwykła, niegroźna infekcja, czy może mamy do czynienia z poważniejszą chorobą.
Nie mniej, im szybciej podejmiemy odpowiednie działania, tym większa będzie szansa, że szybko wrócimy do normy i zauważymy wyraźną poprawę naszego samopoczucia. Co ważne, badanie CRP nie tylko pokazuje, że w naszym organizmie rozwija się stan zapalny. Ale co ważniejsze, lekarz po poziomie jaki będzie wykazywało to badanie, będzie w stanie określić czy mamy problem z zakażeniem, ciążą, infekcją czy może z chorobami nowotworowymi czy zawałem. Jeśli zauważymy, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego, to jak najszybciej powinniśmy wykonać badanie CRP. Ono nie tylko pokaże nam czy w naszym organizmie rozwija się stan zapalny, ale na podstawie uzyskanego wyniku, lekarz będzie w stanie określić, jak poważny jest nasz stan i jakie mogą być przyczyny pojawienia się tych problemów. Dzięki temu łatwiej będzie mu powiedzieć, w którym miejscu powinien szukać choroby, tak aby mieć największe szanse na to, że będzie w stanie wykryć ją w możliwie jak najkrótszym czasie. Pamiętajmy jednak, że jeśli badanie CRP pokaże jedynie delikatnie przekroczone normy, to może to oznaczać, że w naszym organizmie rozwija się przeziębienie, czy mamy problemy z zębami.
Nie mniej, im większe będą te różnice, tym szybciej powinniśmy się udać do lekarza, bo będą one oznaczały, że w naszym organizmie dzieje się coś naprawdę niedobrego. Nie mniej, takie badanie CRP może nam dać wiele cennych informacji, a więc nie powinno nas dziwić, że lekarze tak często na nie kierują. Dzięki jednemu badaniu, mogą zyskać wiele cennych informacji na temat naszego stanu zdrowia, jak i przyczyn jego pogorszenia.
Polecane artykuły
Czym zajmuje się chirurg stomatologiczny?
W pierwszym momencie, kiedy usłyszymy o chirurgu stomatologicznym, możemy przeżyć chwilę grozy, bo brzmi to poważnie i strasznie. Jednak jeśli usłyszymy, że to stomatolog ze specjalizacją chirurga, to okazuje się, że brzmi to jakby przyjemniej, a dodatkowo może nawet tchnąć w nas trochę spokoju, bo
Kiedy stosować stabilizator kolana?
Wśród dostępnych akcesoriów medycznych, które są dość często zalecane i co za tym idzie często kupowane przez nabywców, na pewno można wymienić wszelkiego rodzaju stabilizatory stawów. Stosowne w odniesieniu do kończyn spełniają konkretne zadania. Można je wykorzystywać, aby ograniczyć ruchomość sta