Kaszel u dziecka - rodzaje i leczenie
Lubimy, gdy nasze dziecko jest zdrowe, radosne, pełne energii. Nie lubimy za to momentów, w których zauważamy sygnały, że zaczyna się z nim dziać coś niedobrego. Pojawia się drapanie w gardle, dziecko staje się osowiałe, nie ma apetytu ani ochoty na zabawę, a niejednokrotnie jeszcze pojawia się kaszel u dziecka. Wówczas zaczynamy szukać przyczyny takiego stanu rzeczy i jednocześnie próbujemy zdecydować, co możemy mu podać, aby sprawić, że lepiej się poczuje, a choroba nie zdąży się rozwinąć. Jak się okazuje, kaszel u dziecka zazwyczaj jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych, a jego początków należy szukać w katarze. On spływa do gardła, podrażnia je i sprawia, że zaczynają się w nim namnażać wirusy. Jednak kaszel u dziecka może być również objawem alergicznym, jego reakcją na kurz czy pyłki jakichś roślin. Mogą również kaszleć w momencie, gdy wystawione są na działanie silnych zapachów czy dymu papierosowego. A to oznacza, że zanim dopuścimy do sytuacji, w której zacznie przerażać nas kaszel u dziecka, powinniśmy najpierw poszukać jego przyczyny.
Dopiero wówczas będziemy mieli pewność, że uda nam się podjąć odpowiednie leczenie. Takie, które pozwoli nam zmniejszyć, a może nawet i całkowicie wyeliminować kaszel u dziecka.
Kiedy pojawia się kaszel u dziecka?
Przede wszystkim powinniśmy na spokojnie obserwować kiedy pojawia się kaszel u dziecka i jakie dodatkowe objawy mu towarzyszą. To oznacza, że jeśli kaszel u dziecka pojawia się wraz z podwyższoną temperaturą, będzie to oznaka choroby, a im szybciej wówczas udamy się do lekarza, tym szybciej będzie on mógł podjąć odpowiednie kroki. Ale jeśli kaszel u dziecka pojawia się wyłącznie podczas zabawy z czworonożnym przyjacielem, albo podczas wąchania kwiatów, to może się okazać, że będzie on oznaczał alergię. Wówczas konieczne będzie wykonanie odpowiednich badań i podjęcie leczenia, ponieważ taki kaszel u dziecka, jeśli nie będzie leczony, może w ostateczności prowadzić do rozwinięcia się astmy. Oczywiście podczas rozmowy z lekarzem może paść pytanie, jakie jest kaszel u dziecka. Czy jest on mokry, suchy, świszczący, napadowy czy szczekający. Każdy z nich będzie mógł nam powiedzieć coś innego na temat zdrowia dziecka.
Suchy może oznaczać początek infekcji, zakrztuszenie, ale również alergię. Mokry może świadczyć o zapaleniu oskrzeli, za to świszczący o zapaleniu krtani lub astmie. Najbardziej charakterystyczny kaszel u dziecka, to kaszel szczekający. Jego nie da się z niczym pomylić, a będzie on oznaczał zapalenie krtani i tchawicy, jak również choroby zakaźne.
Kaszel u dziecka będzie oddziaływał na jego funkcjonowanie
Jeśli będziemy potrafili rozpoznawać kaszel u dziecka, będziemy wiedzieli, czy musimy od razu udać się do lekarza po specjalistyczną pomoc, czy może powinniśmy obserwować dziecko. Kaszel suchy jest męczący, podrażnia śluzówkę, ale jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, to możemy zyskać coraz większe przekonanie, że spowodowany jest alergią. Wówczas pom óc będą mogły tylko specjalistyczne testy, które pokażą nam, na co nasze dziecko jest uczulone i czego powinniśmy unikać. Jednak jeśli kaszel u dziecka, po kilku dniach zamienia się z suchego na mokry, to możemy być pewni, że doszło do infekcji wirusowej. Wówczas będziemy słyszeć, że w płucach dziecka coś świszczy, a co więcej, będzie ono odkasływało śluz.
Warto wówczas udać się do lekarza, aby osłuchał on nasze dziecko, tym bardziej, że taki kaszel u dziecka może się przełożyć na zapalenie płuc czy oskrzeli, a wówczas będziemy już mieli do czynienia z bardzo poważną chorobą. Nie mniej warto mieć świadomość, że tego typu kaszel u dziecka może się utrzymywać nawet przez kilka tygodni, dopóki dziecko nie odkaszlnie całej wydzieliny, która mu spływała. Warto wiedzieć, jaki kaszel u dziecka możemy obserwować i co konkretnie może on oznaczać. Wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, jakie kroki powinniśmy podjąć. Jedno jest pewne, bez względu na to, jaki kaszel u dziecka się pojawia, jeśli utrzymuje się on przez dłuższy czas, warto to skontrolować u lekarza. Kaszel suchy, który będzie się pojawiał sporadycznie, może nie budzić naszych obaw, jednak jeśli będzie on spowodowany reakcją alergiczną, a my nie podejmiemy odpowiednich działań, to może się przemienić w astmę, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dlatego też warto obserwować kaszel u dziecka, sprawdzać kiedy się pojawia, a jeśli jest to dość częste, albo utrzymuje się już dłużej, czy zmienia się jego rodzaj, to jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. On przeprowadzi odpowiednie badania, sprawdzi czy nie ma jakichś dodatkowych problemów i jeśli będzie taka potrzeba, to zapisze odpowiednie leki. Czasami mogą to być syropy, innym razem odpowiednie inhalacje, a może się też okazać, że zapisze nasze dziecko na jakieś dodatkowe badania.
Tak chociażby będzie to miało miejsce, gdy będzie podejrzewał, że kaszel u dziecka spowodowany jest alergią. Nie mniej, im szybciej zaczniemy działać, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że dopuścimy do pogłębienia się choroby.
Polecane artykuły
Czym zajmuje się chirurg stomatologiczny?
W pierwszym momencie, kiedy usłyszymy o chirurgu stomatologicznym, możemy przeżyć chwilę grozy, bo brzmi to poważnie i strasznie. Jednak jeśli usłyszymy, że to stomatolog ze specjalizacją chirurga, to okazuje się, że brzmi to jakby przyjemniej, a dodatkowo może nawet tchnąć w nas trochę spokoju, bo
Kiedy stosować stabilizator kolana?
Wśród dostępnych akcesoriów medycznych, które są dość często zalecane i co za tym idzie często kupowane przez nabywców, na pewno można wymienić wszelkiego rodzaju stabilizatory stawów. Stosowne w odniesieniu do kończyn spełniają konkretne zadania. Można je wykorzystywać, aby ograniczyć ruchomość sta