Holter EKG - jak wygląda badanie?
Holter EKG to specjalistyczne badanie, które charakteryzuje się przede wszystkim tym, że trwa całą dobę w sposób ciągły i nieprzerwany. Pozwala rejestrować szereg zaburzeń ciśnienia, które nie sposób jest wykryć normalnym ciśnieniomierzem. Bardzo często wykrywa takie schorzenia jak: zaburzenie rytmu serca, nieprawidłowości elektrolitowe, czy zaburzenie mięśnia sercowego. Co więcej, bardzo dobrze diagnozuje zmiany dynamiczne i krótkie, dzięki czemu jest źródłem skutecznej diagnostyki wielu kardiologów.
Holter EKG – urządzenie i badanie
Urządzenie, jakim jest holter EKG, opiera się na istotnym nośniku pamięci, gdzie rejestrowane są wszelkie zapisy, możliwe później do analizy na zewnętrznym urządzeniu, np. komputerze. Badanie to odbywa się w sposób ciągły przez 24h. Co najważniejsze, nie musi być przeprowadzane bezpośrednio w przychodni, ale w trybie codziennego życia pacjenta. Oznacza to, że po założeniu holtera, pacjent może iść do domu i normalnie funkcjonować. Dzięki temu, wyniki z holtera są najbardziej wiarygodne, ponieważ, jak się okazuje, badanie ciśnieniomierzem tradycyjnym może być przekłamane ze względu chociażby na stresującą sytuację. Holter EKG to przede wszystkim specjalne elektrody, które przykleja się na wcześniej przygotowaną skórę w różne miejsca. Na ramieniu pacjenta pojawia się także mankiet, który wtłacza powietrze, a dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie badania ciśnienia. Wszystkie wyniki zbierane są na nośniku pamięci. Po upływie doby, pacjent pojawia się w przychodni i zdejmuje się mu urządzenie. Na całościową diagnozę może liczyć po około trzech tygodniach.
Co pokazuje badanie?
Badanie Holterem EKG jest bardzo wiarygodne i potrafi zdiagnozować nawet najmniejsze, choć istotne i alarmujące problemy. Niezwykle ważne jest to, że jest w nie dodatkowo zaangażowany pacjent, którego zadaniem jest zapisywanie ewentualnych, ważnych czynności, które mogą mieć wpływ na wyniki. Są to np. przyjmowane leki lub stresujące sytuacje, czy aktywności fizyczne. Najczęściej diagnozą, która płynie po późniejszych analizach, są zaburzenia rytmu serca, które na co dzień można zauważyć w omdleniach, osłabieniu i dusznościach. Holter EKG jest źródłem, które pozwala rozpoznać wszystkie zaburzenia, ale i wskazać drogę leczenia. Oprócz tradycyjnych holterów EKG, które zapisują wyniki dobowe, pojawiły się także specjalistyczne urządzenia, które potrafią nawet uratować życie. Długotrwała rejestracja wysyła wyniki do lekarza za pomocą telefonu, a w razie alarmujących zmian – wzywana jest wykwalifikowana pomoc.
Polecane artykuły
Naturalne dodatki do żywności
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co jest dodawane do naszych produktów spożywczych. To oznacza, że nawet nie jesteśmy świadomi, jak czasami sobie szkodzimy. Im więcej konserwantów, sztucznych dodatków i chemii zawiera w sobie to co jemy, tym gorzej się czujemy i co więcej, tym trudniej jest n
Jaki papier toaletowy wybrać?
Są produkty, których na co dzień używamy i które stanowią prozaiczne elementy naszej codzienności. I okazuje się, że funkcjonowanie bez nich szybko staje się w zasadzie niewykonalne. Bez wątpienia jednym z takich produktów jest papier toaletowy. W niektórych okresach PRL nawet on stanowił towar defi