Hemoroidy (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Nie ma nic przyjemnego w tym, że chorujemy. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać naszej choroby, to nie oznacza, że nie cierpimy z jej powodu i że nie utrudnia nam ona życia. Jednym z takich problemów, z którym zmaga się bardzo wielu ludzi, a jednocześnie które nie są widoczne dla postronnych osób, są hemoroidy. Są to inaczej żylaki odbytu i choć nie są one tak widoczne jak te na nogach, to jednocześnie są bardzo uciążliwe. Dzieje się tak dlatego, że utrudniają one swobodne siedzenie. Dlatego też, jeśli tylko odczuwamy jakikolwiek dyskomfort w tamtych rejonach naszego ciała, jeśli podczas siedzenia czujemy ból, to jak najszybciej powinniśmy udać się do specjalisty. On przeprowadzi odpowiednie badania, oceni jaki jest stopień naszego problemu, a następnie zapisze nam odpowiedni sposób leczenia, tak aby hemoroidy przestały być dla nas problemem. Co więcej, może się okazać, że wystarczy stosowanie leków, abyśmy mogli poczuć wyraźną ulgę w codziennym funkcjonowaniu, ale może być też tak, że będziemy musieli sięgnąć po bardziej zdecydowane metody. Nie mniej, im szybciej zostaną rozpoznane hemoroidy, im szybciej podejmiemy odpowiednia działania, tym szybciej będziemy mogli zapomnieć o problemie.

Nie ma się czego wstydzić, wbrew pozorom na to schorzenie cierpi znacznie więcej osób, niż mogłoby nam się wydawać.

Co możemy powiedzieć jeśli chodzi o hemoroidy?

Jeśli zaczynamy się zmagać z jakimś schorzeniem, to jak najszybciej powinniśmy zwiększyć o nim wiedzę, bo wówczas łatwiej będzie nam podejmować odpowiednie decyzje. Dlatego też warto wiedzieć, że hemoroidy to poduszkowate naczynia żylne, które znajdują się w odbytnicy i odbycie. Ma je każdy i jeśli działają prawidłowo, to nic się nie dzieje. Problem zaczyna się, kiedy dochodzi do powiększenia tych guzków, co prowadzi do tego, że krew nie odpływa z nich w taki sposób jak powinna. Kiedy pojawiają się takie hemoroidy, wypychane są one na zewnątrz, co może prowadzić do ich uszkodzenia, a to z kolei do krwawienia. Powinniśmy mieć świadomość, że jest to dość często spotykane schorzenie u osób dorosłych, a ryzyko ich pojawienia się, wzrasta wraz z wiekiem. Co więcej, hemoroidy objawowe mogą się pojawić również w czasie ciąży. Warto osobie zdawać sprawę z tego, że kiedy hemoroidy pojawiają się na zewnątrz, możemy odczuwać w tamtych okolicach swędzenie, ból, pieczenie czy zauważyć krwawienie, a to już powinno być dla nas sygnałem do podjęcia odpowiedniej reakcji.

To oznacza konieczność skontaktowania się ze specjalistą, który zaleci nam odpowiednie leczenie.

Co wiemy, jeśli chodzi o hemoroidy?

Zastanawiamy się, skąd się biorą hemoroidy i kto jest szczególnie na nie narażony? Przede wszystkim mogą się one pojawić u osób, które mają przewlekłe zaparcia, co wiąże się z nadmiernym wysiłkiem podczas wypróżniania. Dodatkowo hemoroidy mogą się pojawić, gdy w naszej diecie będzie zbyt mało błonnika, jak również wówczas, gdy będziemy nadużywali alkoholu. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy przyjrzeli się temu jak wygląda nasza dieta, bo może się wówczas okazać, że uda nam się powstrzymać hemoroidy. Kolejną grupą osób, które są narażone na ich pojawienie się, są osoby, które prowadzą siedzący lub stojący tryb życia, ludzie cierpiący na otyłość, jak i również kobiety w ciąży, co wiąże się z większą wagą i zaburzoną gospodarką hormonalną. Warto też mieć świadomość, że hemoroidy mogą się pojawić w momencie, kiedy często dźwigamy ciężkie rzeczy i to jeszcze w niehigieniczny sposób, a więc taki, który wymaga od nas większego wysiłku i przyczynia się do napinania nie tych mięśni, które powinny być napięte. Dlatego też mogą się one pojawiać u niektórych sportowców, którzy zajmują się sportem wyczynowym. No i nie zapominajmy, że hemoroidy mogą się pojawić, jeśli często uprawiamy stosunek analny. Możemy próbować tak żyć, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że naszym problemem staną się hemoroidy.

Należy wówczas zadbać o odpowiednią dietę, właściwe nawodnienie organizmu, odpowiednią aktywność fizyczną, unikanie długotrwałego stania czy siedzenia bez zmiany pozycji. Jeśli jednak okaże się, że nasze działania nie przyniosły efektu i pojawiły się u nas hemoroidy, to jak najszybciej powinniśmy się udać do lekarza. On w pierwszej kolejności przeprowadzi niezbędne badania, aby sprawdzić w jakiej fazie są nasze hemoroidy i jakie leczenie może wprowadzić. Może się okazać, że wystarczy stosowanie odpowiednich antybiotyków, jak i leków zmiękczających stolec i zwiększających szczelność naczyń żylnych. Jeśli chodzi o farmakologię, którą możemy stosować na hemoroidy, to leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i takie, które będą działały ściągająco. Ale może się też okazać, że będziemy musieli się zapisać na odpowiednie zabiegi. Lekarz może zdecydować o założeniu na hemoroidy gumowych opasek, jak również o konieczności wstrzykiwania leku w podstawę żylaków. Na hemoroidy może nam być również zalecone promieniowanie podczerwone, wymrażanie czy energia cieplna. Wszystko będzie zależało od tego, na ile rozwinięte są nasze hemoroidy.